Stredná zdravotnícka škola - Egészségügyi Középiskola
Nové Zámky

Návšteva múzea

Dom teroruDňa 10. 12. 2014 sa v skorých ranných hodinách naša trieda vybrala do historického mesta Budapešť. Počas celého dňa na nás „číhalo“ mnoho prekvapení, asi tým najoriginálnejším bolo vystriedanie vlakvedúcich na palubách našich vozňov. Pre mnohých z nás bolo zaujímavosťou, že personál na trase do Štúrova hovoril štátnym jazykom a za Štúrovom nás privítal personál maďarskej vlakovej spoločnosti. Teda aj takouto formou nám cesta dožičila zábavu. Náš vlak mal konečnú v historickej vlakovej stanici s názvom "Keleti pályaudvar" (východná vlaková stanica).

Odtiaľto sme sa presunuli na Andrássyho ulicu, kde sme si dali kratulinký rozchod, aby sme sa mohli pokochať krásami mesta. Na Námestí hrdinov sme obdivovali sochy maďarských panovníkov a národných dejateľov. Našou druhou zastávkou bol ľavý koniec spomínanej ulice, kde sa nachádza jedno z najnavštevovanejších múzeí maďarského národa, Terror Háza (Dom terroru). Múzeum bolo vybudované v roku 2002 s podporou maďarského premiéra Viktora Orbána na počesť obetí diktatúr XX. storočia. Zaujímavosťou múzea je, že svoju výstavu pre verejnosť prezentuje v individuálnych miestnostiach, ktoré zobrazujú podstatu udalostí príslušného obdobia, ktorá najviac zasiahla nielen do osudov maďarského národa, ale ovplyvnila aj ostatné európske národy. Každá miestnosť výstavy vedela ponúknuť návštevníkovi množstvo podnetných informácií. Avšak keby som si mal vybrať to najzaujímavejšie miesto z celej výstavy, tak určite by moja voľba padla na suterén múzea, ktorý v tomto období pripomína väznicu. Mali sme možnosť vstúpiť do malých a hlavne hrôzostrašných izieb väzňov. Keďže táto väznica slúžila hlavne na mučenie, mali sme možnosť vidieť aj prostriedky na výkon tejto činnosti, ako napr. zavedenie elektrického prúdu do organizmu človeka a mnoho hrôzostrašných vecí. Po odchode z tohto fascinujúceho múzea sme sa vybrali na vianočné trhy, ktoré sa nachádzajú na Vörösmartyho námestí. Tu sme mali dlhý rozchod, dostatok času si už konečne skočiť na obed. A potom s plnými bruškami sme sa vybrali na tie naše vianočné nákupy, či už na trhoch alebo v okolitých nákupných centrách. Cestou naspäť sme už boli veľmi vyčerpaní z celodennej chôdze, a tak sme mnohí vo vlaku veru aj pozaspávali. Veľmi sme sa tešili, keď sme zacítili znova vôňu domova, ale boli sme veľmi radi, že sme si pred sviatkami pokoja aj takou formou spestrili tento nádherný a nezabudnuteľný deň v krajine, ktorej jazyk a kultúru si tiež ctíme a ľúbime.

Za organizovanie akcie ďakujem nášmu milému triednemu p. prof. PaedDr. Tiborovi Molnárovi a nášmu tiež veľmi obľúbenému p. prof. Mgr. Tomášovi Horváthovi.

Mikuláš Lakatoš II. ZAB

2014.12.10-én kora reggel osztályunk Budapestre indult kirándulni osztályfőnökünkkel és történelemtanárunkkal. A reggeli hideg ellenére sétával kezdtük a város felfedezését. Körbejártuk a méltán híres Hősök terét, melyen magyar királyok és vezérek szobrai láthatók, valamint a környékbeli látnivalókat is.

A következő állomásunk a Terror Háza Múzeum volt, melyet a 20. századi diktatúrák áldozatainak emlékére hoztak létre, és amely a város legsűrűbben látogatott múzeumai közé tartozik. A kiállítás a második emeleten kezdődött, ahol 8 különterem és egy vetítőhelyiség mutatta be a különböző időszakok jellemzőit és legmeghatározóbb eseményeit. Az első emeleti tárlatot az át- és kitelepítés terme nyitotta, amellyel a második világháború utáni kollektív üldözés időszakába nyertünk betekintést. A bemutató az alagsorban, a megőrzött börtöncellákkal, kínzókamrákkal, a halálos áldozatok névsorával és a tettesek arcképes listájával zárult.

A tanulságos és megrázó múzeumlátogatásból kizökkenve elsétáltunk a Vörösmarty térre, kirándulásunk következő állomására, ahol már javában tartott a minden évben megrendezésre kerülő Karácsonyi vásár. Itt mindenki ajándékok vásárlásával, forrócsokizással vagy éppen a környék felfedezésével töltötte a maradék időt a vonat indulásáig. Az este közeledtével mindannyian fáradtan indultunk haza. Az érdekes és mozgalmas napunk után reméljük, hogy sok ilyen kirándulás vár még ránk a közeljövőben.

FOTO

Szenczi Anna Stefánia II. ZAB