Stredná zdravotnícka škola - Egészségügyi Középiskola
Nové Zámky

DofE na našej škole počas pandémie COVID – 19

DofENaša škola ako Miestne centrum poskytuje žiakom program DofE v súlade s náročnými medzinárodnými štandardami už dva roky. Počas týchto rokov sa nám podarilo zapojiť 6 % študentov školy, čo nás vynieslo na prvé miesto v Nitrianskom kraji v percente účastníkov z celkového počtu študentov školy. Po dvoch rokoch sa každé centrum podrobuje overovaniu dodržiavania minimálnych licenčných štandardov a kvality poskytovania programu.

U nás prebehla monitorovacia návšteva 24. 4. 2020, a to prostredníctvom videokonferencie vzhľadom na pandémiu COVOD – 19. Jej výsledkom bolo obnovenie licencie a možnosť naďalej poskytovať našim žiakom program DofE. Mali sme z toho veľkú radosť a poďakovanie patrí celému tímu DofE za usilovnú prácu počas posledných dvoch rokov, našim účastníkom za vytrvalú prácu pri dosahovaní svojich cieľov a v neposlednom rade riaditeľke a vedeniu školy za ich podporu.

Naša práca pokračuje aj počas tohto nepriaznivého obdobia. Teraz je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým motivovať mladých ľudí k športovým aktivitám v domácom prostredí, k rozvíjaniu talentu na zahnanie nudy a k dobrovoľníctvu, pri ktorom môžu pomáhať iným. Vďaka DofE sa dá čas strávený v karanténe využiť zmysluplne, kreatívne a zábavne. Počas tejto nečakanej situácie naši vedúci podporujú svojich účastníkov v plnení ich cieľov a v digitálnej príprave na expedíciu tak, aby mohli úspešne ukončiť svoju úroveň. Ako naši Dofáci plnia ciele počas korony, o to sa s nami niektorí podelili:

Veronika Ferenčíková, žiačka III. ZAA, strieborná úroveň: „DofE počas tejto pandémie je, samozrejme, iné. Niektoré aktivity je naďalej ľahké spĺňať, ale napríklad moje dobrovoľníctvo zamerané na vyučovanie prvej pomoci je ťažké, pretože to musím realizovať videohovorom a nie je to také efektívne ako osobne. Ale zvládam to! Tak isto aj šport, nemôžem chodiť do posilňovne, ale musela som si doma vymyslieť efektívne cvičenia, dokonca sme si objednali činky, aby som nabrala svalstvo a zdokonalila sa. Takže, aby som to zhrnula, toto obdobie je ťažké, ale nie je nezvládnuteľné.“

Katrin Klobučníková, žiačka I. MPS, bronzová úroveň: „Jedným z mojich cieľov bol výcvik psa. A to som robila doma, preto keď vypukol COVID – 19 a museli sme zostať doma, nejako ma to nevyhodilo z rytmu. Práve naopak, mala som viac času a mohla som sa tomu viac venovať.“

Psík 1 Psík 2

Renáta Kissová, žiačka III. ZAB, bronzová úroveň: „Počas tejto situácie je ťažšie plniť ciele. Môj cieľ v dobrovoľníctve som si zmenila, pôvodne som mala pomáhať pri plánovaní, príprave, realizácii kultúrneho podujatia. Pre koronakrízu som musela zmeniť svoje dobrovoľnícke aktivity. V tejto situácií som vyrábala rúška, chodila som nakupovať potraviny starším ľuďom, bola som darovať krv a teraz zbieram smeti neďaleko našej dediny v okolí jazera.“

FotoK1 FotoK2

Jázmin Matyó, žiačka III. ZAB, bronzová úroveň: „Počas korony sa mi trošku ťažšie plní môj hlavný cieľ, pretože nemám normálnu tanečnú hodinu, iba cez internet. Môj športový cieľ, zlepšiť môj osobný čas na charitatívnom behu, plním tak, že dvakrát alebo trikrát za týždeň idem von do prírody, kde som sama a športujem. Niekedy bežím alebo bicyklujem. Najviac sa mi páči cieľ v dobrovoľníctve, lebo viem viac pomáhať učiteľke tanca ako jej asistentka. Hľadám video, aké ona potrebuje na hodinu tanca a niekedy ho upravujem, strihnem podľa jej želania. Ona mi potom posiela videá detí, ako splnili úlohy a ja ich prekontrolujem.“

FotoM1

FotoM2

FotoM3

Naty Orelová, žiačka III. MAS, bronzová úroveň: „Moje ciele v DofE som plnila počas karantény celkom jednoducho, keďže mi už chýbalo len pár hodín v športe, vedela som to doladiť cvikmi na doma a vyhľadávaním nových vecí na internete. Cieľ v dobrovoľníctve som mala spojený s časopisom, aj to som zvládla super. Urobila som anketu pre žiakov ako sa im učí a ako trávia karanténu. Cieľ v talente som stihla dokončiť predtým, ako karanténa začala. Už mám všetky ciele splnené, som zvedavá, ako to bude pokračovať. Podľa mňa som to zvládla v tejto situácii super.“

Ďakujeme naším vedúcim a expedičákom: Monike Bednárovej, Erike Čvirik Kárpáty, Petrovi Kocsisovi, Kataríne Lukácsovej, Tiborovi Molnárovi, Ľubici Vankovej.

Ľubica Vanková
koordinátor DofE