Stredná zdravotnícka škola - Egészségügyi Középiskola
Nové Zámky

Marec – mesiac knihy

KnihaMarec sa ako mesiac knihy oslavuje už dlhé desiatky rokov. Konkrétne to je už od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu Hačavského. Cieľ bol naozaj jednoduchý – chceli tak podporiť záujem o knihy. Práve spomínaný Hačavský je s marcom spojený i inak. V tento mesiac sa narodil i zomrel. Bol to šíriteľ slovenskej a českej knihy a aj keď bol slepý, jeho hendikep mu nijako nebránil v jeho vášni – zbieraní kníh.

Tento rok sme si mesiac knihy pripomenuli trochu netradične, online. Počas online hodín slovenského jazyka nám žiaci dvoch tried – IV. ZAA a II. MPS prednášali o prečítaných knihách. Ich prednášky boli veľmi zaujímavé, pútavé, poučné i motivačné. Žiakom sa to veľmi páčilo a verím, že mnohých naši prednášajúci inšpirovali k čítaniu. Nech sa páči, prečítajte si, čo o prečítaných knihách napísali samotné ich čitateľky:

Michaela Búžiková, II. MPS:

Poľahčujúce okolnosti – Nancy Taylorová Rosenbergová:

„Kniha je o právničke, ktorej znásilnili dcéru. Prevezme spravodlivosť do svojich rúk. Napokon však zistí, že vrah je niekto iný. Nezvládne nátlak, a tak sa prizná detektívovi, ktorý namiesto toho, aby ju zatkol, jej povie svoj príbeh a odstúpi zo svojho postavenia. Následne odchádza aj ona, aby sa mohla venovať svojej dcére.“

Katarína Danková, II. MPS:

Sicílčan – Mario Puzo:

„Napínavý príbeh osudov Michaela Corleoneho, najmladšieho syna Krstného otca Vita Corleoneho, ktorý sa vracia po dvoch rokoch strávených v exile v Amerike na Sicíliu, odkiaľ musel ujsť pre vraždu vysokého policajného dôstojníka, aby zaujal miesto korunného princa corleonovskej rodiny. Na žiadosť svojho otca mal so sebou priviesť sicílskeho banditu Salvadora Giuliana, syna jeho priateľa. Ide však o milého, bezstarostného mládenca, ktorý sa náhle zmení pri jednej roztržke s karabiniermi. Dostáva sa mimo zákon, a tak sformuje so skupinou priateľov bandu, ktorá prepadáva bohatých a obdarúva chudobných. Získava množstvo prívržencov a miestna mafia pod vedením Dona Croceho ho chce získať na svoju stranu... Odporúčam všetkým, ktorí majú radi napínavé príbehy.“

Anna Pupáková, IV. ZAA:

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku – Asne Seierstad:

„Kniha opisuje nešťastie, ktoré sa udialo v roku 2011 na ostrove Utøya v Nórsku. Túto knihu odporúčam prečítať úplne všetkým, pretože je to kniha, ktorá nenechá žiadne oko suché. Je to kniha, ktorá vo vás zanechá mrazivý pocit. Po dočítaní nebudete vlastne chápať, ako sa toto mohlo stať a slovo BRUTALITA naberie vo vašich očiach úplne nový rozmer.“

Malé ženy – Louisa May Alcott:

„Veľmi pekný príbeh, v ktorom nájdete veľmi veľa krásnych ponaučení a myšlienok. V tejto knihe nájdete aj krásny feministický odkaz v osobe Jo Marchovej. Je to taká pekná knižka o útrapách tej doby, ale stále je to veľmi aktuálne dielo. Rozhodne odporúčam prečítať všetkým, ktorí majú radi romány, a možno aj tým, ktorí nie, pretože toto dielo je priam ideálne na posúvanie čitateľských hraníc.“

Hornické vdovy – Kamila Hladká:

„Tento príbeh je o baníkoch, o ich rodinách a možno aj tak trochu o nás – ľuďoch. Možno sa pýtate, prečo by ste niečo takéto mali čítať a ak už nie kvôli krásnym ilustráciám, tak aspoň kvôli tomu, že tí ľudia si zaslúžia, aby boli pochopení. Čo nás môže trošku odrádzať je to, že kniha je v českom jazyku, avšak podľa mňa sa číta veľmi ľahko a vôbec to neprekáža. Je to taká kniha zo života a rozhodne ju odporúčam všetkým, ktorí majú radi silné príbehy, pretože tento takým naozaj je. Je to príbeh, ktorý vám dá možno takého „chrobáka do hlavy“ a začnete premýšľať, či to, čo vo svojom živote máte, už nie je aj priveľa.“

Portrét Doriana Graya – Oscar Wilde:

„Dennodenne na sociálnych sieťach zverejňujeme svoje súkromie, vešiame tam fotografie občas aj s veľmi narcistickým popisom. Portrét Doriana Graya je veľmi nadčasovým dielom. Toto dielo odporúčam skôr trošku skúsenejším čitateľom, pretože je to ťažšie čítanie. V tomto diele nám Oscar Wilde nastavuje zrkadlo do duše a núti nás zamýšľať sa nad tým, akí chceme byť. Toto všetko nám stelesňuje v osobe narcistického Doriana Graya, pre ktorého je všetko len krása a peniaze. No nie sme aj my občas takí ako tento Dorian?“

Ďakujem žiačkam, ktoré dokázali, že aj dnešní mladí ľudia radi čítajú a ktoré motivovali svojich spolužiakov k rozšíreniu svojich čitateľských skúseností.

PaedDr. Monika Bednárová
koordinátorka čitateľskej gramotnosti